• Teorie chaosu v agentních systémech
  Teorie chaosu v agentních systémech
  vedoucí Mgr. Milan Krbálek, Ph.D.
 • Modelování dopravního proudu
  Modelování dopravního proudu

  vedoucí doc. Mgr. Milan Krbálek, Ph.D.

 • Statistické metody v defektoskopii
  Statistické metody v defektoskopii
  vedoucí Ing. Václav Kůs, Ph.D.

Vítejte na stránkách skupiny aplikované matematiky a stochastiky GAMS

Výzkumná skupina GAMS při katedře matematiky FJFI se zabývá studiem fyzikálních, biologických a sociálních systémů metodami matematické statistiky, matematické analýzy a teorie pravděpodobnosti. Jedná se především o statistickou analýzu dat (pocházejících z dopravního monitoringu, materiálové detekce, sociálního monitoringu a podobně), formulaci teoretických transportních modelů a hledání příslušných analytických řešení, matematické metody v defektoskopii, pravděpodobnostní odhady z malých sociálních oblastí, studium tzv. Φ-divergencí, matematické modely pro pohyb chodců, modely paniky a podobně.

Více informací o skupině GAMS.


Posilování česko-francouzské spolupráce

 Naše výzkumná skupina GAMS spolupracuje již několik let s francouzskou vysokou školou INSA Centre Val de Loire v Blois (pod záštitou Ing. Václava Kůse, Ph.D. a Dr. Serge Dos Santose). V rámci této spolupráce k nám každý rok zavítají vybraní studenti 4. ročníku INSA Centre Val de Loire na čtyřměsíční studijní stáž. Studenti musí projít výběrovým řízením francouzské školy, jelikož zájem o nabízená témata studijní stáže je velký. Další možností pro studenta INSA Centre Val de Loire, jak se dostat na stáž do Česka, je kontaktovat přímo pracovníka zahraniční univerzity či instituce a domluvit s ním konkrétní téma stáže. A to byl případ francouzské studentky Aurélie Teyssier, která mě kontaktovala se zájmem absolvovat povinnou čtyřměsíční stáž na KM FJFI ČVUT a spolupracovat na tématu statistické metody klasifikace signálů akustické emise. Aurélie mě potěšila nejen svým zájmem o naše téma, ale i tím, že se necelý rok intenzivně učí český jazyk.  To překvapilo nejen mě, ale rovněž redaktorku francouzského deníku La Nouvelle République, která se rozhodla o Aurélii a o její spolupráci se mnou napsat článek do novin.

Posilování spolupráce

http://www.lanouvellerepublique.fr/Loir-et-Cher/Actualite/Education/n/Contenus/Articles/2013/11/26/Motivee-pour-partir-en-Republique-tcheque-1700919

Doufejme, že žádost Aurélie o studijní stáž na naší katedře zdárně překoná pověstnou francouzskou byrokracii a že na začátku dubna 2014 budeme moci přivítat Aurélii v naší skupině GAMS.

-Zuzana Dvořáková-